fotomisja woodstock 2016 - wyprawa fotograficzna

Jak spędzić ferie zimowe?

Ferie zimowe to dobry czas na odpoczynek, chwilę relaksu a przede wszystkim wspólne spędzenie czasu ze swoimi pociechami. Niestety, nie każdego rodzica stać, by wysłać swoje dziecko na obóz narciarski, zimowisko czy inną formę wypoczynku. Ale przecież to nie jest najważniejsze! Kiedy mamy chwilę czasu warto poświęcić ją dziecku. Jakąkolwiek formę wybierzemy, ta w danej chwili będzie dobra.

Zima to wspaniały czas, by wyjść na sanki, łyżwy, pospacerować. Przy sprzyjających warunkach ulepić bałwana, igloo czy porzucać śnieżynkami. Oczywiście wszystko w granicach zdrowego rozsądku. Wieczorami niekoniecznie trzeba włączać komputer czy telewizor. Można razem z dzieckiem poczytać ciekawą książkę, zagrać w gry planszowe. Albo wziąć kartkę, kredki, flamastry i przenieść się w świat fantazji. Ten jakże prosty, wręcz banalny sposób pozwoli nam na nowo poczuć wieź między rodzicem i dzieckiem. Odbudować relacje, które w dzisiejszym, zabieganym świecie odchodzą często na drugi plan. Dziecko również czerpie ze wspólnych zabaw wiele radości. Ma świadomość, iż rodzic poświęca czas tylko jemu.

Spędzając czas na świeżym powietrzu to nie tylko dotlenianie się, ale przede wszystkim ruch, który jest tak bardzo potrzebny małemu dziecku. We współczesnych szkołach często brakuje sal gimnastycznych. Zajęcia ruchowe częstokroć prowadzone są na korytarzach. A ileż można organizować jedne i te same wyścigi rzędów, które dodatkowo muszą odbywać się w idealnej ciszy, bo wokół trwają zajęcia.

Ruchu nie dostarczy nam też ślęczenie godzinami przed komputerem. To może jedynie zniszczyć  wzrok i doprowadzić do problemów z  kręgosłupem! Tak więc korzystajmy z pięknej zimowej aury i dostarczmy dziecku radości.

Wspólne czytanie bajek, baśni, opowiadań rozwija wyobraźnię, poszerza się słownictwo. Dziecko chętniej się wypowiada, buduje ciekawsze, barwniejsze zdania. Tak wykształcona wyobraźnia będzie miała odzwierciedlenie podczas prac plastyczno – technicznych. Kiedy będzie trzeba coś ozdobić, udekorować, zaplanować pracę na dany temat. Dlatego od najmłodszych lat oswajajmy dziecko z książkami oraz „wyrabiajmy rękę” poprzez rozmaite, proste ćwiczenia, takie jak: kolorowanie, rysowanie, rozmazywanie plasteliny (pokrywanie nią danego elementu na kartce), nawlekanie na nitkę makaronu (możemy wyczarować fantastyczne korale), ozdabianie rysunku kolorowymi kuleczkami z bibuły czy wydzieranki z kolorowego papieru. A wszystko to zaprocentuje w przyszłości pięknym, starannym pismem oraz przepięknymi pracami plastycznymi.

Ciekawe, zimowe propozycje kolorowanek znajdziecie w załączniku. Można je ozdobić kredkami, mazakami, farbami plakatowymi. Ale również stworzyć wydzierankę z kolorowego papieru czy nakleić kolorowe kuleczki z bibuły. Interesująca będzie  praca wykonana roztartą plasteliną. Miłej zabawy!

Załączone pliki:

Co sądzisz na ten temat?