fotomisja woodstock 2016 - wyprawa fotograficzna

Jasełka z babcią i dziadkiem

Jasełka ilustracja

Jasełka ilustracja

Dzień Babci i Dziadka tuż-tuż. Co roku w połowie grudnia zastanawiam się w jaki sposób przygotować klasę na spotkanie z dziadkami. Do taj pory program artystyczny składał się główne z wierszy i piosenek. Po pewnym czasie zaczęło mnie to nudzić. Ciągle tylko kilka wyrecytowanych utworów przeplatanych to piosenką, to tańcem czy grą na keyboardzie… Ileż można z roku na rok wysłuchiwać tego samego?!

Końcem listopada znalazłam w wyszukiwarce internetowej przepiękny scenariusz Bajkowych Jasełek, (autorstwa pań: Urszuli Kamińskiej, Małgorzaty Słowik, Bożeny Bujas). Pomyślałam, czemu nie!! Zawsze to coś innego.

Ról do odegrania było dość sporo. Jednak dzieci zawsze są chętne do odkrywania tego co nowe, nieznane…. Dlatego obsadziliśmy całą klasę. Część uczniów otrzymało role indywidualne: Marii, Józefa, Dziewczynki z zapałkami, Smerfetki, Pinokia, Rybaka, Calineczki…  Inni recytowali wiersze związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia, pozostali uczniowie stworzyli przepięknie śpiewający chór. By całe przedsięwzięcie doszło do skutku trzeba było wiele pracy. Od przydziału ról, przez przygotowanie uczniów, wyuczenie piosenek  na scenografii kończąc. Jasełka, jak to Jasełka dotyczyły narodzin Chrystusa, jednak ci, którzy przychodzili i oddawali hołd nowonarodzonemu to nie mędrcy, pasterze ale postacie z bajek. Zarówno pozytywni, dobrzy i mądrzy, ale również ci, którzy swoim postępowaniem nie zasłużyli na miano bohaterów. Wszyscy, którzy przybywali do stajenki zmieniali się w dobrych i wspaniałych.

Prócz pamięciowo opanowanych ról uczniowie fantastycznie odśpiewali piosenki, które śpiewane były na melodię kolęd. Dodatkowo dzieci grające na keyboardzie odegrały kolędy. Na koniec wspólnie z zaproszonymi gośćmi odśpiewaliśmy najpopularniejsze polskie kolędy i podzieliliśmy się opłatkiem życząc wszystkim Wesołych Świąt. Dziadkowie ze łzami w oczach opuszczali szkolne przedstawienie! Taka reakcja publiczności okazała się wspaniałą nagrodą dla dzieci oraz dla mnie, pedagoga.  Była to  jedna z wielu chwil, kiedy spełniam się w swojej pracy!

Załączone pliki:

Co sądzisz na ten temat?