fotomisja woodstock 2016 - wyprawa fotograficzna

Zielono mi

Wszyscy mamy już dość długiej i mroźnej zimy. Dzisiaj próbowaliśmy ją odpędzić zakładając klasowy ogródek. Poprosiłam dzieci o przyniesienie potrzebnych do tego celu małych doniczek oraz rozmaitych nasion kwiatów, fasoli, ziół i dowolnych cebulek. Ziemię udało się zorganizować dzięki uprzejmości rodziców. I tak w atmosferze zabawy nauczyliśmy się wielu pożytecznych rzeczy.

Zajęcia rozpoczęły się od podziału kasy na grupy oraz ustaleniu zasad pracy. Każdy zajął swoje stanowisko. Uczniowie byli bardzo niecierpliwi i podekscytowani, gdyż niektórzy po raz pierwszy mieli styczność z ziemią i sadzeniem. Przygotowali rękawiczki i donice. Dzieci samodzielnie nasypały ziemi do donic i wysiewały przyniesione nasiona oraz sadziły cebulki – oczywiście i po wcześniejszym instruktarzu, i  po kolei, by klasa nie zamieniła się w pobojowisko.

Oczywiście najlepszym miejscem do tego typu pracy byłby ogród czy boisko. Jednak pogoda nie pozwoliła.

Po zakończonej pracy doniczki zostały solidne podlane wodą, podpisane i powędrowały na parapet. Codziennie będziemy obserwować nasze hodowle i dokonywać porównań. Dzięki temu dzieci nauczą się, że roślina tak samo jak człowiek potrzebuje odpowiednich warunków, odmiennych dla każdego gatunku, aby móc żyć i wzrastać.

Tego typu zajęcia są bardzo pożyteczne. Dzieci z dużym zaangażowaniem biorą w nich udział,  jednocześnie nabywają nowych doświadczeń i wzbogacają swoją wiedzę. Zachęcam również Was do przygotowania takiego domowego ogródka na parapecie. I obserwacji wzrostu roślin.

 

 

Załączone pliki:

Co sądzisz na ten temat?