fotomisja woodstock 2016 - wyprawa fotograficzna

Prosta matma

Zaproponowałam jakiś czas temu rozwiązywanie zadań  tekstowych na konkretach – rysowaliśmy orzechy, kółka, wiewiórki… Później przygotowaliśmy liczydełko z kolorowych koralików. I znów liczyliśmy. Dziś postaramy się przeliczać pamięciowo. Oczywiście jeśli dziecko przy liczeniu pomaga sobie liczydełkiem i jest mu z tym wygodnie nie zabierajmy go. Niektóre dzieci potrzebują więcej czasu, by opanować pamięciowe liczenie. Ale są i takie, które jeszcze pod koniec III klasy przeliczają na konkretach – grunt, że liczą. A jakim sposobem to już sprawa drugorzędna.


Z racji karnawału przygotowałam dla dzieciaków karty pracy (dodawanie i odejmowanie w zakresie 7) oraz wymyśliłam kilka zadań tekstowych związanych właśnie z zabawami i balami karnawałowymi. Staraliśmy się rozwiązywać zadania, zapisując w zeszytach działanie a wynik otrzymywać licząc w pamięci. Uczniowie wykazujący problemy wykonywali pomocnicze rysunki – w postaci kresek, które dorysowywali lub skreślali. Zadanie były proste, dzieci słabsze poradziły sobie z nimi świetnie.

Chciałam się z wami podzielić maja kartą pracy. Poćwiczcie ze swoimi pociechami w domu. Jeśli dziecko nie potrafi jeszcze wykonywać prostych obliczeń w pamięci pozwalajcie na rysunki, symboliczne kreski, liczenie na palcach, kredkach czy liczydle. Niech przekona się, że matematyka nie jest wcale taka zła. Starajmy się, by młody człowiek polubił ją – bo to w końcu dziedzina wiedzy, która towarzyszy człowiekowi przez całe życie.

 

Załączone pliki:

Co sądzisz na ten temat?