fotomisja woodstock 2016 - wyprawa fotograficzna

Naucz swoje dziecko myśleć!

Czytanie lektur nie zawsze wyzwala w dzieciach zadowolenie i radość. Ze swojej praktyki wiem, że bywają lektury przyjemniejsze i te, nudne… A jednak czytać trzeba te i te. By później  omówić je na zajęciach.

Książki nieraz napisane są ciężkim, zawiłym i trudnym językiem. Na dodatek lektury to źródło wydarzeń, faktów, powiązań, imion i innych niekoniecznie z punktu widzenia dziecka ważnych rzeczy. Ale już z punktu nauczyciela istotnych. I jak tu z tym sobie poradzić???

Od kilku lat słyszymy o nowoczesnych metodach  nauczania, w których aktywność uczniów przewyższa aktywność nauczyciela.  To tzw. metody aktywizujące. Należy do niej np. popularna burza mózgów, drama czy mapa pojęciowa.
I owa mapa  może w prosty, łatwy sposób – przy pomocy słów, symboli, kolorów, rysunków przedstawić problem. Jej głównym celem jest usystematyzowanie świeżo zdobytej wiedzy. Kolejnym plusem tej metody jest doskonalenie umiejętności: czytania, pisania, rysowania, planowania.

Jak  tworzyć mapę?
Nim rozpoczniemy przygodę z mapą musimy wytłumaczyć dziecku na czym ona polega. Zwrócić uwagę na to by była kolorowa, miała rysunki, by litery miały różne kształty i wielkości, a linie przyjmowały różną grubość – w zależności od ważności problemu.

Mapa – las
Wybieramy hasło przewodnie – las. Zamieszczamy hasło na środku kartonu, do hasła głównego  szukamy skojarzeń związanych z lasem i tak mamy np.: ptaki, drzewa, zwierzęta, owady. Od lasu rysujemy linie, na których umieszczamy wymyślone hasła, następnie do nich kolejne skojarzenia i tak:
- ptaki  to np.: orły, dzięcioły….
- drzewa to np.: sosny, świerki, dęby….
- zwierzęta to np.:  sarny, zające, wiewiórki….
- owady to np.: bąki, komary, osy…..

W ten sposób powstaje piękna kolorowa mapa, na którą nanosimy najważniejsze hasła związane z lasem. Gwarantuję, że z takiej przejrzystej techniki dziecko więcej wyniesie niż z zapisanej ciurkiem kartki.

W identyczny sposób postępujemy po przeczytaniu lektury. W centrum kartki umieśćmy tytuł a wokół najważniejsze wydarzenia i powiązane z tym fakty, imiona…. Dzięki mapie dziecko zapamięta książkę w mig! W załączniku mapa do lektury Anaruk chłopiec  z Grenlandii.

 

 

 

Załączone pliki:

Co sądzisz na ten temat?