fotomisja woodstock 2016 - wyprawa fotograficzna

Dbaj o rozwój swojego dziecka!

logopKażdy chce, by dziecko miało w życiu lepszy i łatwiejszy start niż jego rodzice. Posiadając małego urwisa, staramy się – wręcz zabiegamy, by  dostało się w miarę wcześnie do przedszkola (znamy współczesne, polskie realna), później do dobrej – często renomowanej szkoły. Zapisujemy swoją pociechę na rozmaite kółka zainteresowań, naukę gry na instrumencie, basen, dżudo, kung fu.

Jeśli dziecko na problemy z aklimatyzacją w grupie rówieśniczej, czy „zamykaniem się w sobie”  idziemy z nim do psychologa. Wystarczy kilka wizyt, trening w domu i wszystko jest w najlepszym porządku.

Dziwi mnie i zastanawia fakt, że w dzisiejszym świecie istnieją jeszcze rodzice, którzy powiedzmy to jasno – nie dostrzegają, a lepiej ujmując nie chcą dostrzec pewnych problemów z którymi boryka się ich dziecko. Ze swojej praktyki zawodowej mogę kilka takowych przykładów przytoczyć.

Dziecko sepleniące, nie potrafiące poprawnie wymówić głosek – p, b, sz, cz, dz, dź, dż….

Efekt:

– nie można zrozumieć co mówi,

-  nie potrafi poprawnie przeczytać polecenia,

-  pisze ze słuchu tak jak wymawia,

-  nie jest w stanie napisać dyktanda,

- zamyka się w sobie,

- nie ma kolegów, koleżanek….

Wina – jak zwykle leży po stronie szkoły, a może wychowawcy?

W momencie poznawania nowej grupy z którą przyjdzie mi pracować przez najbliższe 3 lata staram się wychwycić na samym początku dzieci z problemami – dokonując obserwacji, rozmawiając z nimi. Po uprzedniej zgodzie rodziców wysyłamy smyka na badania do poradni psychologiczno – pedagogicznej. I mamy czarno na białym co ćwiczyć w domu, jakie zajęcia dostosować do dziecka w szkole.

A tu ani zgody na badanie, a jak już rodzić usłyszał o logopedzie szkolnym – było po rozmowie. I tak się młody męczy, najbliższe osoby nie dostrzegły problemu… Smutne…

I tu możemy zadać sobie pytanie – jaki rodzic dziecku start zafundował? Gdyby się zabrać do roboty, skorzystać z porady specjalisty (takowy dostępny jest w większych szkołach i poradniach – nieodpłatnie),  systematycznie ćwiczyć – to dziś dziecko mówi poprawnie, uczy się z chęcią i z przyjemnością zdobywa dobre oceny. Ale na to już nie można poradzić nic.

Załączone pliki:

Co sądzisz na ten temat?